První verze databáze ve zkušebním provozu (1. 7. 2017)

Zbrojovka

Historický popis lokace

Industriální komplex vznikl roku 1918 založením československé státní společnosti pod názvem Zbrojovka Brno a.s. (a to na místě dělostřeleckých dílen, které za 1. světové vojny zásobovaly císařské vojsko zbraněmi). Ve 20. letech se areál dále rozrostl a výroba se postupně rozšiřovala i do civilního sektoru – automobily, jízdní kola, letecké motory nebo cestovní psací stroj podle licence Remington. Ve 30. letech se ze Zbrojovky stal koncern světového významu. V 70. letech byla postavena nejvyšší budova areálu – nářaďovna. V 90. letech došlo k radikální strukturální změně a Zbrojovka se transformovala na akciovou společnost s velkým množstvím vlastníků. Od roku 2003 začala společnost krachovat a r. 2006 byla uzavřena. Areál brněnské Zbrojovky byl koncem ledna 2008 vydražen slovenské holdingové společnosti J&T. V současné době z areálu vzniká nová moderní čtvrť v rámci developerského projektu Nová Zbrojovka od CPI Property Group.  

Technický popis lokace

Rozlehlý areál Zbrojovky (22,5 ha, 700 m na délku a až 400 m na šířku) patří mezi nejzajímavější památky industriální éry 20. století. Uvnitř areálu se nachází pravoúhlá síť budov a ulic.  Areál leží mezi nábřežím řeky Svitavy a železniční stanicí v Židenicích, s níž je spojen přes menší vlečkové kolejiště a z jejíhož 2. nástupiště se nabízí zajímavý výhled na větší část továrny.

Reference

Četnické humoresky (2007, režie: Antonín Moskalyk, Pavlína Moskalyková)

Zbrojovka Brno - brownfield (2013, Moravian URBEX)

Propagační videa:
Představení projektu NOVÁ ZBROJOVKA (2016, CPI Property Group)

Kontakt

Kontakt na odpovědnou osobu:

Martin Babáček / +420 773 748 730 / m.babacek@cpipg.com

Adresa:

Vstup do areálu z ulice Lazaretní 7/1, 615 00 Brno

Web:

www.novazbrojovka.cz

 

Zdroj: Internetová encyklopedie dějin Brna, Nová Zbrojovka, zbrojovka-brno.cz, Druhé Brno

Fotografie:  © Masarykova univerzita, Ústav filmu a audiovizuální kultury - Filmová kancelář Brno / Gabriela Kejhová & Jakub Amler / 2017

Souhlas majitele / správce s umístěním v databázi: v jednání.

Cena

Parametry

  • Pokrytí mobilní sítí
  • Dopravní dostupnost
  • Přístup pro těžkou techniku
  • Parkoviště
  • Dostupnost MHD
  • Dopravní síť v okolí
  • Ubytovací služby v okolí

Mapa